Kaip maitinasi Lietuvos gyventojai?

posted in: Uncategorized | 0

Neretai kalbama apie mitybos taisykles, dalinami patarimai, kaip gyventi sveikiau. Vis tik, ar šie patarimai yra reikalingi Lietuvos gyventojams? Galbūt mūsų mityba nėra prasta? Pamėginkime išsiaškinti kokia situacija tarp lietuvių 🙂

Siekdama žinoti Lietuvos gyventojų mitybos problemas bei taikyti priemones jai gerinti, Sveikatos apsaugos ministerija kas 5-6 m. organizuoja reprezentatyvius gyventojų mitybos tyrimus (stebėseną). Vėliausias toks tyrimas atliktas 2014 m., jį koordinavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, dalyvavo savivaldybių visuomenės sveikatos biurai. Taip pat atliekami ir vaikų mitybos tyrimai.

Eilės metų tyrimų duomenys rodo, kad daugumos suaugusių Lietuvos gyventojų mityba nesubalansuota ir nepalanki sveikatai: maisto racione vyrauja riebalų perteklius  – riebalinės kilmės kalorijos sudaro 41,7 proc. viso raciono energinės vertės (norma 15‒30 proc.); yra paprastųjų angliavandenių (cukraus) perteklius (12,2 proc. paros energijos vietoj 10 proc.); nepakankamai vartojama vaisių ir daržovių, žuvų ir jų produktų. Daugelio gyventojų racione trūksta vit. A, C, D, B2, B12, PP, pantoteno rūgšties, magnio, kalcio, geležies, cinko, jodo.

Trečdalis asmenų šviežias daržoves valgo tik 1-2 kartus per savaitę (PSO rekomenduoja jų valgyti kasdien per kiekvieną maitinimąsi, t. y. 5 kartus, arba 400g/d). Vidutinis Lietuvos gyventojas vidutiniškai jų suvalgo tik 260 gramų. Daržovės ir vaisiai turi daug naudingų biologiškai aktyvių bei skaidulinių medžiagų, antioksidantų. Šios medžiagos saugo žmogų nuo širdies ir kraujagyslių ligų (infarktų ir insultų), vėžio, nutukimo, priešlaikinio senėjimo ir kitų ligų.

Be to, Lietuvoje gana mažas grūdinių produktų (ypač viso grūdo produktų) vartojimas – kasdien grūdinius produktus valgo tik apie pusė respondentų, todėl jie gauna per mažai skaidulinių medžiagų. Viso grūdo produktų beveik visai nevartojama. Tik mažiau kaip kas antras žmogus nesūdo patiekalų prieš valgį. Dauguma gyventojų gauna per didelį natrio kiekį ir didina sau hipertenzijos riziką (Higienos institutas, 2014 m.).

Per didelę kūno masę – antsvorį ir nutukimą (KMI >25) Lietuvoje turi 54,7 proc. gyventojų.

Prie nepalankios mitybos situacijos prisideda maisto pramonė, kuri didžiąja dalimi gamina sveikatai nepalankius perdirbtus maisto produktus – dauguma jų yra per riebūs, per saldūs ir per sūrūs.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija siekdama, kad rinkoje atsirastų sveikatai palankesnių maisto produktų, nustatė tokių produktų sudėties reikalavimus ir įteisino jų ženklinimą tarptautiniu simboliu „Rakto skylutė“.

Šie produktai, tai paprasti produktai, tačiau juose yra mažiau pridėtinio cukraus, druskos ir riebalų, o grūdiniuose produktuose daugiau  skaidulinių medžiagų. Lietuvos rinkoje palaipsniui daugėja sveikumo kriterijus atitinkančių produktų, tuo tarpu Skandinavijos rinkoje jų yra virš dešimt tūkstančių.

Daugiau informacijos čia.

Subalansuota mityba atneša daug energijos ir nuostabią savijautą! Tačiau, kaip matome, situacija mūsų šalyje nėra palanki sveikatai. Tad linkime atidžiau rinktis maisto produktus, keisti mitybos įpročius ir tokiu būdu prisidėti prie Lietuvos sveikatos gerinimo! 🙂