2 pagrindinės problemos dirbant iš lovos ir jų sprendimas
AKTUALUMAS: nors darbas iš namų, ypač Koronos akivaizdoje, tapo viena dažniausių darbo formų, tačiau toks darbas net ir turėdamas nemažai privalumų, teikia atitinkamos žalos mūsų sveikatai, jeigu dirbama nesilaikant ergonomikos principų. Svarbu atminti, kad ir kokioje vietoje dirbtume, reikalinga išlaikyti kuo taisyklingesnę laikyseną, jog išvengtume įtampos raumenyse ir sąnariuose. Būtent dėl ilgalaikės statinės padėties, kai nejudame ir esame perkrovę vieną ar kitą raumenų grupė, atsiranda įtampa, ši lempia atsirandantį uždegimą, o dar toliau tai provokuoja rastis skausmą.
1 PROBLEMA – mūsų gulėjimo padėtis dirbant iš lovos. Įprastai galva pernelyg palinkusi į priekį, tad stipriai apkrauname kaklo užpakalinę dalį, na, o su laiku kaklo raumenys ir slanksteliai mums už tai tikrai nepadėkos. Tuo tarpu nugara, sukritusi į minkštų pagalvių krūvą, neišlaiko neutralios padėties, skirtingai įsitempia. Tokia padėtis lemia ir pakitusią pečių juostos, rankų padėtį: pečiai kiek pakilę, suvesti į priekį. Ilgainiui tokia padėtis nulemia atsiradusią pečių juostos įtampą, krūtinės raumenų trumpėjimą. Kojų padėtis irgi ne visada džiugina, žmonės linkę kojas kryžiuoti, o tai taip pat lemia nevienodą raumenų įsitempimą, kas su laiku gali lemti pakitusį raumenų balansą.
SPRENDIMAS (jeigu vienintelė galima vieta dirbti – lova) – pamėginkite nugaros atramą šiek tiek pakelti, truputį pakietinti ir juosmeninei nugaros daliai suteikti papildomą atramą (pvz. pakišant susuktą rankšluostį). Tokiu būdu nugara tvirčiau atsirems, nereikės kaklo laikyti stipriai palenkto pirmyn, o juosmuo bus neutralioje padėtyje, tad galėsite ilgiau dirbti be įtampos. Nešiojamąjį kompiuterį siūlytume staliuko pagalba laikyti truputį aukščiau, kad akių ir ekrano aukštis būtų panašiame lygyje. Po keliais taip pat galime pasidėti susuktą ritinį, kad kojos ir klubo sąnarys atsipalaiduotų.
2 PROBLEMA – per ilgas darbas vienoje padėtyje, darbas be pertraukų. Dažniausiai žmonės toje gulimoje minkštoje padėtyje dirba tiek, kiek reikalauja darbas arba kol pašaukia gamta, tad pertraukos būna retos. Dėl ilgai laikomos vienodos statinės, dažniausiai netaisyklingos, padėties greičiau pavargstame, mažėja produktyvumas, o taip pat padidiname šansus ilgainiui patirti raumenų skausmus.
SPRENDIMAS – jog raumenys, sąnariai nesustingtų, nesutriktų jų kraujotaka, itin svarbu daryti reguliarias pertraukas. Šios yra tikras išsigelbėjimas, jeigu vienintelė vieta iš kurios galime dirbti tai yra mūsų lova. Idealu, jeigu pakiltume pailsėti kas pusvalandį, keletą minučių pavaikštant po kambarį, atsigeriant vandens ir pan. Jeigu nėra galimybės, tuomet ilsėtis reiktų bent kas valandą ar pusantros. Pertraukėlės metu galite atlikti vieną kitą tempimo pratimą, o taip pat tiesiog pažvelgti pro langą. Žiūrėjimas į tolį atpalaiduos akis, tad greičiau atgausite jėgas. Pertraukos taip pat leis pailsėti ne tik kūnui, bet ir protui, tad garantuojame, kad dirbsite produktyviau.
PABAIGAI – nebijokite improvizuoti keičiant savo darbo padėtį, kartkartėmis kaip stovimą darbo stalą galite naudoti lyginimo lentą, ar paaukštintą spintelę 🙂 Na, bet žinoma, jeigu turite galimybę įsirengti ergonomišką darbo vietą, nedvejokite, už tai padėkos ir Jūsų stuburas ir emocinė sveikata.